Skip to main content
Please wait...
rodzaje oczyszczalni ściekó z podziałem na drenaż

Typy i rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Ze względu na rodzaj stosownego drenażu rozsączającego, będącego nieodzownym elementem oczyszczalnie, możemy wyróżnić następujące rodzaje oczyszczalni z drenażem:


Oczyszczalnia drenażowa.

Najważniejszym elementem oczyszczalni drenażowej jest drenaż rozsączający. We wszystkich rodzajach tego typu oczyszczalni jego zasada, budowa oraz dobór jest identyczny. Drenaż rozsączający jest to układ naciętych rur o średnicy 110 mm. Długość drenażu uzależniona jest od ilości ścieków i przepuszczalności gruntu. Rury drenażowe układane są w żwirowej osypce o granulacji około 16-40 mm. Zaleca się, aby każda nitka drenażowa była zakończona kominkiem napowietrzającym.


Oczyszczalnia pakietowa

W-BOX to wypełnienie polipropylenowe stosowane do zbiorników drenażowych i retencyjnych. Stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego systemu kanałowego, w przypadku, gdy niemożliwa jest jego modernizacja lub rozbudowa. Jest to idealne rozwiązanie na działki o ograniczonej przestrzeni.

Wymiary pojedynczego pakietu to 2,4 dł. x 0,3 szr. x 0,3 gł. m.

Pod względem struktury zewnętrznej jak i pełnionych funkcji W-BOX i tradycyjne systemy żwirowe są analogiczne. Pakiety mają znacznie większą pojemność rozsączania niż drenaż (ponad 3 razy większą), w związku z tym wymagają znacznie mniej powierzchni niż oczyszczalnie drenażowe.


Oczyszczalnia tunelowa

Tunele rozsączające 200 l i 400 l  został zaprojektowane głównie z myślą o zastosowaniu w obrębie budownictwa indywidualnego. 

Wydajność jednego tunelu SZAKK jest dużo wyższa niż pakietu W-Box lub tunelu GRAF ze względu na długość rozsączania i pojemność. Przewagą nad zwykłym drenażem rurowym jest to że w tunelu SZAKK rura drenarska jest umieszczona w górnej części tunelu - co zapobiega jej zamulaniu przez grunt.  

Mimo że ich ilości są niewielkie to wymagają oczyszczania w takim samym stopniu jak ścieki odprowadzane z dużych jednostek osadniczych. 
Urządzenia do unieszkodliwiania ścieków z pojedynczych gospodarstw są zminiaturyzowanymi oczyszczalniami ścieków. Mają one za zadanie oczyszczać ścieki w takim stopniu aby bezpiecznie i zgodnie z wymogami prawnymi odprowadzać je do środowiska.

 

Podstawowym problemem w gospodarce ściekowej pojedynczych domów, które nie są i nie mogą być obecnie podłączone do kanalizacji jest bezpieczne oczyszczanie i unieszkodliwianie ścieków w miejscu ich wytworzenia.

Tunele rozsączające SZAKK 200 l oraz tunele rozsączające SZAKK 400 został zaprojektowane głównie z myślą do rozprowadzania i rozsączania ścieków lub wody rożnego pochodzenia. Tunele układa się w ciągi. Układ rozsączający SZAKK może być stosowany zarówno w gruntach przepuszczalnych, jak i słabo przepuszczalnych, gdzie poziom wód gruntowych jest niski.

Produkujemy dwie pojemności tuneli - 200 i 400 litrów w dwóch wersjach LIGHT - dla ruchu pieszego i HEAVY - dla ruchu samochodowego. Dodatkowo wyróżniamy dla każdego typu 3 różne rodzaje podłączeń co daje nam 12 różnych rodzai tuneli drenarskich, co ułatwia ich adaptacje do danej sytuacji przy projektowaniu.

 


Oczyszczalnia ze studnią chłonną

Studnia chłonna SZAKK 210 litrów to zbiornik przeznaczony głównie do rozsaczania wody deszczowej  lub biologicznie oczyszczonych ścieków przez oczyszczalnie przydomowe.

Urządzenie nie wchodzi w reakcję z kwasami – obojętne chemicznie. Wysokość adaptacji studni w terenie regulowana jest długością rury z wywiewką, dzięki czemu nie trzeba stosować dodatkowych nadstawek zwiększających koszty inwestycji. Konstrukcja studni wzmacnia stateczność urządzenia w gruncie. Szczególne zastosowanie sprawdza się jako drenaż do odprowadzenia skroplin z pod pompy ciepła lub klimatyzatorów montowanych przy gruncie. 

 

Informacja

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!