Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Czy na terenie działki mogę zbudować przydomową oczyszczalnie ścieków ?

To kluczowe pytanie dotyczące montażu oczyszczalni na posesji.  Jeżeli w Państwa miejscowości występuje kanalizacja ścieków w 99% nie będzie takiej możliwości.

Są jednak pewne wyjątki - niektóre miejscowości pomimo posiadania kanalizacji, pozwalają na wybranych posesjach instalację przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to uzależnione brakiem możliwości lub zbyt wysokimi kosztami  instalacji kanalizacji gminnej lub miejskiej.

Należy wówczas udać się do gminy lub starostwa powiatowego w celu uzyskania informacji o możliwościach montażowych przydomowej oczyszczalni ścieków.


Czy do osadnika gnilnego mogę doprowadzić wodę opadową z dachu  ?

Nie należy tego robić. Woda opadowa ma odczyn kwaśny, co negatywnie wpływa na oczyszczalnie jej za pomocą biopreparatów stosowanych przy oczyszczalni ścieków bytowych w zbiorniku. Dodatkowo zbyt dłużą ilość wody spowodowałaby zalanie drenażu oczyszczalni, co uniemożliwiłoby jej dalszą prawidłową funkcjonalność.


Jaką oczyszczalnie muszę wybrać, aby zmieścić ja na działce  ?

Wszystko zależy od ilości osób zamieszkałych na posesji, rodzaju gruntu oraz typu wybranej przez Państwa ekologicznej oczyszczalni ścieków.

Do wyboru mamy:

 • oczyszczalnie drenażowe - które są odpowiednie na grunt ciężki ( teren gliniasty ) - które jednocześnie wymagają najwięcej miejsca do instalacji na działce
 • oczyszczalnie pakietowe lub tunelowe - najlepiej sprawujące się w terenie piaszczystym oraz żwirowym - wymagające dużo mniej miejsca od drenażowych
 • oczyszczalnie SBR, MBBR - są to oczyszczalnie typowo biologiczne, których wymiary na działce określają wymiary samego zbiornika - nie posiadają one żadnego drenażu, dzięki czemu mogą być montowane na działkach z każdym rodzajem gruntu zwłaszcza z tym najświeższym, na którym pozostałem oczyszczalnie nie sprawdziły by się.

W celu odpowiedniego dobrania oczyszczalni do państwa działki prosimy o kontakt z naszym biurem pod numerem telefonu 605 054 205.


Jakie parametry muszę zachować przy montażu oczyszczalni  ?

 • minimalna odległość montowanej oczyszczalni - zbiornikia lub drenażu od granicy działki: 2 m
 • minimalna odległość granicy zbiornika od najbliższej studni wodnej - róznież tej na sąsiedniej działce: 15 m
 • minimalna odległość granicy drenażu od najbliższej studni wodnej - róznież tej na sąsiedniej działce: 30 m
 • minimalny rozstaw nitek drenażu: 1,5 - 2 m
 • minimalna odległość osadnika gnilnego od budynku: 5 m*
 • maksymalna długość pojedynczej nitki drenażu: 25 m
 • spadek ruru kanalizacyjnej pomiedzy domem a zbiornikiem: 2% - 3%
 • spadek drenażu rozsączającego: 0,5–1,5%
 • minimalna głębokość drenażu od poziomu wód gruntowych: 1,5 m
 • zagłębienie drenażu: 20 - 100 cm - pamiętajc przy tym,  że im wyzej tym lepiej !

Czy z przydomowej oczyszczalni śmierdzi ?

Przy prawidłowym montażu oraz prawidłowej eksplantacji nie występuję żaden efekt wydobywającego się nieprzyjemnego zapachu z oczyszczalni.

Należy jednak pamiętać, aby pion kanalizacyjny w budynku posiadał odpowiednią wentylacje wychodzącą na dach, co zapewni odpowiednią wentylacje.

Drugim nieodzownym czynnikiem neutralizacji wszystkich nieprzyjemnych zapachów są bakterie biologiczne. Co prawda na rynku jest duży wybór bakterii ( za równie biologicznych jak i chemicznych, – które odradzamy) do oczyszczalni, ale nieliczne spełniają w 100% swoje zadanie.

Ze swojego doświadczenia proponujemy sprawdzony środek typowo biologiczny sprowadzany z Kanady -  SEPTONIC.

Środek ten w sposób naturalny rozkłada resztki substancji organicznych (fekalia, białka, skrobię, tłuszcze, detergenty, itp.) w systemach ściekowych jak: indywidualne instalacje kanalizacyjne (w domach wolnostojących, gospodarstwach wiejskich, domkach letniskowych itp.), małe systemy ściekowe (w szkołach, hotelach, zajazdach itp.), doły do przetrzymywania ścieków itp., toalety przenośne Regularne stosowanie preparatu ogranicza również powstawanie przykrych zapachów. Jest nietoksyczny, nie niszczy instalacji ani nie powoduje korozji systemów odpływowych.


Czy istnienie obowiązek przyłączenia się do kanalizacji mając przydomową oczyszczalnie ?

Posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków zarówno tej ekologicznej jak i biologicznej zwalani z obowiązku przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej.


Czy można uzyskać dofinansowanie na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków ?

Oczywiście jest taka możliwość. W celu uzyskania dokładnych informacji należy skontaktować się do urzędami administracji na Państwa terenie zamieszkania tj. Starostwa, Urzędu Gminy, Funduszu Ochrony Środowiska.

Dodatkowo istnieje możliwość odliczenia 19% od podatku dochodowego - więcej informacji można uzyskać we właściwym dla Państwa Urzędzie Skarbowym.

e-max.it: your social media marketing partner

Zobacz więcej na ten temat

SZAKK - Produkujemy ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków, ekologiczne szamba, separatory tłuszczu, separatory olei i węglowodorów, przepompownie ścieków, studnie wodomierzowe i tunele drenarskie.

producent oczyszczalni ścieków, producent oczyszczalni Częstochowa, producent oczyszczalni Radomsko, przydomowe oczyszczalnie Częstochowa

Go to top